Od zarania dziejów w każdym domu na jego wyposażeniu oprócz pomieszczeń codziennego użytkowania, oraz mebli na przechowywanie ubrań i drobnego sprzętu AGD znajduje się również mebel przy którym spotykają się rodziny po całym dniu pracy. Jest to bez wątpienia stół, który najczęściej stoi w widocznym miejscu największego pokoju, czy salonu. Każdy mieszkaniec domu do stołu dobiera miejsce do siedzenia. Kiedyś, kiedy nie było jeszcze krzeseł ludzie siadali na długich, drewnianych ławach, niekoniecznie dobranych pod kolor stołu, czy innego mebla służącego wtedy do podawania posiłków.

W obecnych czasach asortyment meblowy w sklepach powoduje zawrót głowy. Różnorakie kolory, wzory, obudowa stołu i krzeseł powoduje że człowiek ma w czym wybierać. Pomieszczenia w domu są przeznaczone do różnych celów, są także inaczej zaprojektowane. W kuchni gdzie kolory ścian są jednobarwne, stonowane pasują krzesła, czy stół pod kolor blatu kuchennego, najczęściej jest to beż, czy biel z domieszką czarnego, które są łatwe w czyszczeniu, gdyż są często narażone na zabrudzenia. Powinny być także wykonane z trwałego materiału, W pokoju dziecięcym, najczęściej króluje feria barw, więc krzesło przy biurku, czy fotel powinien mieć kolorowy design, gdyż dziecko otoczone żywymi kolorami czuje się bezpiecznie i radośnie. Mebel służący do siedzenia w pokoju dziecięcym, czy w późniejszym czasie młodzieżowym, powinien mieć w sobie kolorowy dodatek, siedzisko może być pokryte ubarwioną narzutą, lub poszyciem inne niż oparcie krzesła. Fotel, czy stół który jest wykonany z drewna, może mieć wszytą kolorową narzutę, a blat stolika pokryty ładną serwetką, czy też obrusem w ładne wzory.

No i na końcu salon, tudzież nazywany dużym pokojem. Tutaj stół, czy krzesła spełniają swoją rolę najczęściej wieczorami i w których meble typu narożnik, fotel, czy szafki na różnorakie bibeloty są najczęściej jedno lub dwu kolorowe to stół i krzesła powinny być dopasowane mniej więcej do tych mebli, lub powinny być koloru ciemnego, które razem tworzą jednolitą całość.
Reasumując- krzesła powinny służyć do wygodnego siedzenia i odpoczynku, natomiast faktura krzesła, czy też czegokolwiek służącego do siedzenia powinno pokrywać się z rodzajem pomieszczenia w którym dany mebel będzie postawiony.