Odpowiednie przygotowanie pokoju dziecięcego nie ogranicza się tylko do wyboru mebli i ich ustawienia. Każdy element urządzania wnętrza jest dla nas, jako dla rodziców, ważny. Zarówno ściany, jak i podłoga wpływają na rozwój dziecka i pomagają mu w codziennych czynnościach. Wystrój kształtuje też gust naszego malucha. Warto więc, abyśmy zadbali o najlepsze połączenia naszych pomysłów.

Dziecięce królestwo: ściany i podłoga 

Ściany są niezwykle ważną, choć niedocenianą przestrzenią w pokoju naszego malucha. Przede wszystkim muszą być odpowiednio przygotowane. Istotny jest tu dobór farby. Na rynku znajdziemy spory wybór różnorodnych farb, które nadają się do pokoju niemowlaka. Najlepsze będą farby wysokiej jakości, które mają właściwości oczyszczające powietrze z drobnoustrojów. Są one idealne także dla alergików. Warto również pomyśleć o przyszłości i kupić farbę po której możemy pisać, i która ma dużą odporność na ścieranie. Dominować powinny kolory jasne, odcienie beżu lub ewentualnie delikatnej szarości. Jeżeli chodzi o podłogę, to najlepiej położyć miękką wykładzinę, ewentualnie panele najwyższej jakości oraz dywan. Oczywiście musi być dobrej jakości, dość gruby i miękki – tak aby nie zrobił naszemu dziecku krzywdy i zamortyzował wszelkie upadki. 

Dziecięce królestwo: meble dla dzieci 

Meble pełnią podwójną rolę w pokoju dziecka. Z jednej strony na początku służą mu głównie do spania, z czasem zaczyna się bawić i korzystać ze wszystkiego co ma w około. Łóżeczka dziecięce można znaleźć w wielu rodzajach i rozmiarach. Warto je dostosować do naszych potrzeb i codziennych czynności. Mogą to być również nieco droższe, ale wygodniejsze meble rosnące z naszą pociechą. W pokoju nie może zabraknąć oczywiście szaf i szafek. Ważne, aby już od najmłodszych lat wyrabiać w dziecku poczucie stylu i aby dopasować meble do wystroju i koloru ścian. Świetnym pomysłem są komody, które są pojemne i pozwolą na schowanie wielu elementów wyposażenia mebli, ale także ubranek czy zabawek. W tym aspekcie ważną funkcję będą pełniły pojemniki na zabawki. W ten sposób zapanujemy nad bałaganem i nauczymy nasze dziecko dbać o porządek już od małego.

Dziecięce królestwo: bezpieczeństwo i oświetlenie 

Osobną kategorią jest przewijak. Jest to niezwykle ważne miejsce, w którym przede wszystkim chodzi o higienę i bezpieczeństwo. Nie zagracajmy pokoju, dzięki temu przewijak będzie łatwo dostępny w każdym momencie. Ważne, aby przewijak był wykonany z materiałów ułatwiających czyszczenie oraz, aby miał różne półki i szuflady. Dbając o bezpieczeństwo nie możemy zapominać o kontaktach i wystających rogach. Kontakty muszą posiadać specjalne zaślepki, aby dziecko nie zrobiło sobie krzywdy. Wszelkie wystające rogi musimy zabezpieczyć odpowiednimi zaokrąglonymi końcówkami. To sprawi, że nasze dziecko będzie spokojnie mogło dorastać w takim otoczeniu. Nie wolno zapominać o oświetleniu. Najlepiej, aby pokój miał dostęp do światła żywego. Okno to podstawa odpowiedniego wzrostu naszego malucha.

Urządzanie pokoju dla dziecka jest zajęciem czasochłonnym i pracochłonnym. Każdy element musi być dopracowany, aby z jednej strony zabezpieczyć naszego malucha przed ewentualnymi kontuzjami, z drugiej zaś dostosowany w taki sposób, aby stymulować kreatywny wzrost naszej pociechy. Odpowiedni dobór mebli dla dzieci, koloru ścian, jakości farby i podłogi pomogą w wychowaniu i sprawią, że nasze dziecko będzie wyrastało już od najmłodszych lat w otoczeniu miłości i spokoju.