Większość osób wracających do własnego mieszkania, zaraz po wejściu zmienia buty na pantofle domowe. Dla wielu jest to czynność automatyczna i zazwyczaj ma na celu dostarczenie stopom odrobiny komfortu po całodziennym chodzeniu w często niewygodnych butach, dla innych to również troska o podłogę.

Podłoga jest jednym z najważniejszych elementów składowych mieszkania, więc materiał z którego została zrobiona, ma kluczowe znaczenie w codziennym jej użytkowaniu. Równie ważną sprawą jest fakt, że podłoga powinna być trwała, odporna na wiele czynników, a przede wszystkim równa i stabilna.

Panele podłogowe

Stosunkowo do niedawna, dumą większości gospodyń domowych był dobrze utrzymany, często pielęgnowany parkiet. Tego typu podłoga, składała się z niewielkich rozmiarów deseczek, ułożonych we wzór „jodełki”, które w końcowym etapie montażu, należało wyrównać cykliniarką i kilkakrotnie polakierować. W ten sposób ułożony i zabezpieczony przed poruszaniem się parkiet, potrafił przetrwać lata, pod warunkiem jego częstej pielęgnacji. Jednakże ta pielęgnacja była na tyle uciążliwa, że parkiet powoli został zastąpiony przez estetyczne i równie trwałe panele podłogowe.

Panele podłogowe są produkowane z różnych materiałów – najczęściej to drewno, winyl lub produkt drewnopochodny. Są bardzo trwałe, eleganckie, a także odporne na wiele czynników zewnętrznych. Układanie podłogi z paneli podłogowych jest bardzo łatwe, a precyzyjnie wyprofilowane krawędzie doskonale łączą się ze sobą, nie pozostawiając widocznych szczelin.

Panele winylowe

Spośród wszystkich rodzajów paneli podłogowych, na szczególną uwagę zasługują panele winylowe, których funkcjonalność, praktyczność, a także łatwość utrzymania w czystości, są cechami zdecydowanie przemawiającymi na ich korzyść. Dzięki swojej wyjątkowej sprężystości i lekkości dużo łatwiej dopasowują się do podłoża. Panele winylowe są całkowicie odporne na zawilgocenie, można je myć wodą z detergentem, a różnorodność wzorów, kolorów i odcieni w których występują sprawia, że każdy znajdzie odpowiedni model dla własnych potrzeb.

Czołowymi producentami paneli ściennych i podłogowych są KRONO ORIGINAL, CLASSEN, KRONOPOL, TARKETT - firmy, których produkty są wysoko cenione przez nabywców z całego świata.

Panele ścienne

Gładkie i równe ściany to pole do popisu dla dekoratora wnętrz – ściany bowiem, można ozdobić nie tylko obrazami, ale również odpowiednią fototapetą, tapetą, naklejką lub panelami ściennymi.

Panele ścienne to również praktyczny sposób na zakrycie drobnych mankamentów i nierówności ścian – odpowiednio dobrane świetnie zamaskują niepożądane obszary i doskonale ozdobią pomieszczenie. Wśród paneli ściennych znajdziemy panele szklane, drewniane, winylowe, korkowe, betonowe, gipsowe i wiele innych rodzajów.

Panele szklane, ceramiczne i winylowe świetnie sprawdzą się w kuchni i łazience, gdzie wilgotność powietrza jest na wysokim poziomie, panele gipsowe i betonowe będą dopełnieniem aranżacji przestronnego holu, natomiast panele drewniane i drewnopochodne dobrze wkomponują się w meble gabinetowe czy sypialniane, jak również, dodadzą szyku i elegancji dużemu salonowi.