Na przestrzeni wieków dochodziło do wielu przemian, zarówno na tle politycznym jak i poglądowym. Również w kwestii wystroju wnętrz jest szeroka gama wyboru.

Kiedyś, kiedy świat był szary, bury i ponury gospodynie domowe starały się dać namiastkę kolorowego wnętrza. Na sklepowych półach brakowało praktycznie wszystkiego, także ludzie zdobywali potrzebne materiały gdzie tylko się dało, które niekiedy nie pasowały do siebie. Ale wystarczyło troszkę pokombinować i z „byle czego” można było stworzyć cuda, że wchodząc do mieszania miało się wrażenie, że wystrój pokoju, czy też łazienki pochodzi z zachodu :). W kuchni królowały ciężkie szafki, których niedociągnięcia pokrywane były tapetą, aby zatuszować niedociągnięcia, stare piece drzewne z otworami na piekarnik i składowanie drewna, ciężkie stoły pokryte ceratą, na podłodze królował gumolit. W pokojach stały wielkie piece grzewcze, wielkie, drewniane kredense zamykane szkłem. Tak było i żyło się za czasów naszych dziadków i pradziadków. Obecnie to co było kiedyś wywołuje wśród młodych spędzających czas wolny u dziadków wartość sentymentalną, gdyż teraz króluje lekkość mebli, preferowane są jasne kolory, szczególnie beż, biel i błękit. W kuchni króluje jednolitość szafek pod zabudowę w kolorze białym, na podłodze kafelki, które są łatwe do czyszczenia. Sprzęty w kuchni najczęściej są w kolorze srebrnym. Wchodząc do salonu tudzież do dużego pokoju (jak to woli) ma się wrażenie, że oprócz dużego, wiszącego telewizora nic nie ma, ponieważ w obecnych czasach szafki czy półki są małe, niskie, lecz wbrew pozorom bardzo funkcjonalne. Szafy są najczęściej wnękowe, więc nie zabierają dużo miejsca, a można pomieścić w nich praktycznie wszystko. W niektórych domach wolnostojących mieszkańcy wyodrębniają osobne pomieszczenie na garderobę, gdzie przechowywane są ubrania, obuwie, a także osobne miejsce na sprzęt AGD który zajmuje więcej miejsca. Oczywiście w mniejszych mieszkaniach jeśli jest możliwość ludzie także stawiają na swobodę dlatego też tak próbują urządzić wnętrze żeby miejsca było na wszystko. Łazienka obowiązkowo w kolorze białym, najlepiej wykafelkowana, jeśli jest mała powierzchnia to funkcjonuje podział: kabina prysznicowa, umywalka, natomiast osobne pomieszczenie na małą toaletę. Jeśli łazienka jest w większym rozmiarze, to zamiast kabiny prysznicowej, może być wanna, a do tego w rogu toaleta. Szafki na kosmetyki najczęściej wiszące, gdyż nie zajmują dodatkowego miejsca na przestrzeni. Podłogi w pomieszczeniach pokryte są najczęściej panelami w kolorze drewnopodobnym, obecnie ludzie odchodzą od dużych, ciężkich dywanów, na rzecz małych dywaników pod mały stolik, z drewna, lub z drewnianych....palet, pokryte szkłem. W oknach królują krótkie firanki, lub zamiast tego rolety.

Podsumowując, to co było kiedyś jest piękne w swojej prostocie i to że człowiek do wszystkiego dochodził sam, natomiast to co jest teraz też jest ładne w swojej minimalistycznej, aczkolwiek funkcjonalnej wersji.